Honda CB500X jest motocyklem typu adventure. Innymi słowy ma on się nadawać do turystyki, zarówno asfaltowej jak i poza utwardzonymi drogami. Jest motocyklem dostępnym dla wszystkich z prawem jazdy kat. A2. Jest to też kolejny motocykl oparty o konstrukcję znaną z CB500F czy CBR500R, ale przeznaczoną dla innego odbiorcy. Jednak pomimo tego, że motocykle te mają ze sobą wiele wspólnego, to ten najbardziej odstaje od tej grupy.
Należało by zacząć od tego, że ten sprzęt to świetny wybór dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę z motocyklami, szukają czegoś do miasta, w trasę i w lekki teren, a do tego chcą nabyć nowy motocykl. Ten sprzęt sprawdzi się zarówno w mieście, jak i na trasie, trochę gorzej w terenie, ale i tak za te pieniądze to świetny wybór. Za 28 100zł dostajecie sprzęt gotowy do drogi, który z wdziękiem przeprowadzi Was przez naukę jazdy na motocyklach.
Właściwości jezdne CB500X
Wszystkie motocykle Hondy z segmentu 500 były wygodne. Ten również taki jest. Zawieszenie z większym skokiem, wygodna, duża kanapa, prosta kierownica. Pozycja wyprostowana, siodło na przyjemnej wysokości. Przy 180 cm pełnymi stopami podpierałem się o ziemię a noga pozostawała w delikatnym zgięciu. Zatem również osoby niższe będą zadowolone. Szyba chroni nas przed wiatrem do jakiś 140 km/h co również jest wystarczające w codziennym użytkowaniu. Jednak przy wyższej prędkości jest już mniej kolorowo, a w czasie deszczu, woda którą pęd powietrza spycha ku górze, trafia nas w efekcie prosto w oczy – przy odpowiedniej prędkości.
Motocykl z zewnątrz wygląda na większy niż jest w rzeczywistości. Wystarczy usiąść za kierownicą by poczuć, że mamy do czynienia z naprawdę wąskim motocyklem. Idealnym do przeciskania się w korkach. Taka jazda pomiędzy samochodami przychodziła mi z niesamowitą łatwością. Trzeba jednak uważać, bo manetki obudowane handbarami, znajdują się na wysokości lusterek. Nie mniej jednak CB500X jest świetny do miasta. Motocykl lubi też skręcać, bardzo szybko można zmieniać kąt jego nachylenia. Kierowanie nim jest łatwe, również manewry postojowe nie stanowią problemu.
CB500X jak przystało na motocykle klasy adventure, został skonstruowany tak, aby wygodnie jeździło się też na stojaka. Zjeżdżając z asfaltowych serpentyn, będziemy czuć się komfortowo, bo podróżowanie z małymi prędkościami na stojąco na tym motocyklu jest wygodne.
Silnik CB500X
Silnik tu zastosowany to ta sama jednostka, która napędza CB500R oraz CB500F. Te same parametry, to samo spalanie, ta sama moc. Mocy i koni jest ani za dużo, ani za mało, żeby porwać ten motocykl na pierwszą w życiu przejażdżkę na większej pojemności, jeśli mamy doświadczenie z 125cc, 250cc czy 300cc. Kierownicy z kategorią A2 również będą zadowoleni. Nie ma szału, ale też nie ma nudy. Na co dzień, w miejskim zgiełku, ten sprzęt z tą jednostką czuje się jak ryba w wodzie. Auta zostawiamy z tyłu, wiec mamy też o tyle komfortowe poczucie, że nikogo nie blokujemy ruszając spod świateł. Motocykl potrafi też poderwać koło do góry na 1 biegu z gazu. Ale trzeba mieć na uwadze, że nie jest wybitnie elastyczny. Im wyższy bieg, tym wyższe powinny być minimalne obroty, z którymi się poruszamy, w przeciwnym wypadku Honda dostanie czkawki.
Spalanie CB500X
W przeciwieństwie do CBR500R czy CB500F udało mi się osiągnąć zdecydowanie niższe spalanie, które w tym przypadku wyniosło 4l/100km. To bardzo przyjemnie, bo oznacza to, że w trybie jazdy mieszanej, bak paliwa powinien wystarczyć na 400km. A w turystyce, jak wiadomo, zasięg jest jedną z kluczowych cech. Należy jednak pamiętać, że śmielsze szarpanie manetki, lub prędkości przelotowe na poziomie 160 km/h sprawią, że spalanie wskoczy na 6 l/100 bez najmniejszego problemu.
Hamulce CB500X
Motocykl posiada jedną tarczę ale w zupełności wystarczy. Pracuje tak samo jak w CBR500R i CB500F czyli dobrze. Niestety guma seryjnie nawleczona na felgę nie jest najlepsza, zatem na mokrym udało mi się nie raz uruchomić ABS. Dobrze jest posiłkować się tylnym hamulcem, którego skok dźwigni również wydaje się bardzo głęboki. Posiadamy tutaj 5-cio stopniową regulację klamki hamulca ale sprzęgła już sobie nie ustawimy. Nie mniej jedna tarcza radzi sobie z zatrzymaniem motocykla, czasem będzie temu towarzyszyć przykucnięcie motocykla na przednim zawieszeniu. Niestety ABS, pomimo tego, ze nie działa agresywnie, to jednak na piasku mógłby się zachowywać łagodniej.
Zawieszenie CB500X
Motocykl jest przeznaczony do turystyki i do latania w lekkim terenie. Z tego powodu otrzymał zawieszenie o zdecydowanie większym skoku, niż pozostałe motocykle z tego segmentu. I trzeba przyznać , że to zawieszenie pracuje dobrze. Wybiera nierówności, w mieście sprawia, że doły jakby mniej straszne, a na autostradach nie płynie podczas jazdy z wyższymi prędkościami. Także jeśli chodzi o mnie to również na plus.
Pozostałe informacje
Grzane manetki posiadają 3 stopnie regulacji i to w zasadzie wystarczy. 1 stopień na chłodniejsze dni, 2 stopień na zimne, a 3ci stopień wykorzystywałem do osuszania rękawic w deszczu bo niemal parzyło w ręce. Tu również znajdziemy LEDowe światła, dzięki czemu nie ma strachu podczas jazdy w nocy. Szeroki płaszcz światła na drodze, daleko sięgające długie, no widać wszystko jak na dłoni. Oczywiście drażnią sety powleczone galaretką, oraz fakt, że mamy ubogi wyświetlacz. Najbardziej brakuje mi w nim wskazania temperatury silnika, którego nie wiem czemu nie dodano. Choć nigdy żadnej 500tki nie udało mi się zagotować, to jednak wolałbym mieć taką informacje przed oczami. Seryjne ogumienie nadaje się do wymiany po uprzednim upaleniu 😉 Lata na mokrym jak po lodzie, może lepiej radzi sobie w lekkim terenie, ale na asfalt to tak średnio. Należy też mieć na uwadze, że mocowania na sakwy widoczne w tym motocyklu, to dodatkowe wyposażenie.
Ciekawa jest też praca skrzyni biegów. Po przejechaniu się CB500F, CB500X i CBR500R dochodzę do wniosku, że to taki urok tej skrzyni. Zwyczajnie stuka przy zmianie biegów z 1 na 2. Przy wyższych biegach problem nie występuje, przy redukcji też jakby lepiej. Ale zmiana z 1 na 2 bez słyszalnego stuknięcia to rzecz ciężka do osiągnięcia. Fajna jest też stopka centralna, jej użyteczności w tego typu motocyklach chyba nie muszę tłumaczyć. Jednak jest ona tak umiejscowiona, że ciężko będzie w normalnym bucie motocyklowym trafić w łepek zwykłej stopki. Zwyczajnie but nie zmieści się pomiędzy stopką centralną a setem – pokazałem to na filmie. Nie mniej jednak, jakby nie było, za te pieniądze to naprawdę świetny motocykl, zwłaszcza dla osób zaczynających przygodę z motocyklami.
Poniżej kilka smaczków dla lubiących cyferki:
Typ silnika | Chłodzony cieczą, 4-suwowy, 8-zaworowy, rzędowy, 2-cylindrowy |
Pojemność | 471 cm3 |
Moc maksymalna | 47.6 KM przy 8500 obr/min |
Maksymalny moment obrotowy | 43 Nm przy 7000 obr/min |
Długość całkowita | 2 095 mm |
Szerokość całkowita | 930 mm |
Wysokość całkowita | 1360 mm |
Wysokość siodełka | 810 mm |
Waga w stanie gotowym do jazdy | 196 kg |
Pojemność zbiornika paliwa | 17.5 litrów |
Cena: | 28 100 PLN |
Więcej informacji na temat Honda CB500X znajdziecie na stronie producenta, jest tam również dokładna specyfikacja wraz z dostępnymi malowaniami. Zapraszam również na wideo-recezję, którą przygotowałem, oraz do galerii, gdzie znajduje się trochę zdjęć tego motocykla: