Puchar Polski w Wyścigach Równoległych – runda 1

puchar polski

Puchar Polski w Wyścigach Równoległych to pierwsze oficjalne zawody rangi mistrzowskiej organizowane przez ProRace oraz Stowarzyszenie Warsaw Speed Team pod patronatem Polskiego Związku Motorowego. W tym artykule kilka słów na temat tego, jak wyglądały pierwsze zawody tego cyklu.

Puchar Polski w Wyścigach Równoległych to zupełnie nowy cykl i nowa jakość jeśli chodzi o polską scenę wyścigów równoległych. Pierwsza runda odbyła się 6 i 7 maja 2017 na terenie Aeroklubu Biała Podlaska. W trakcie imprezy miały miejsce nie tylko wyścigi na dystansie 1/4 mili, ale również szereg pokazów i mniejszych imprez przybocznych. Nie jestem jednak odpowiednią osoba do recenzowania tej imprezy i jej oceny, gdyż pomagałem w organizacji i mogę nie być obiektywny. Dlatego ograniczę się do krótkiego opisu tego, co działo się w trakcie imprezy.

2 dni jazdy

Zawody trwały dwa dni, w czasie których każdy z zawodników miał okazję wyjeździć się do woli. Jak wiadomo  na początku sezonu wiele maszyn jest świeżo po zimowych modyfikacjach, więc często jest tak, że nad sprzętem trzeba trochę popracować, dostroić, coś poprawić. Właśnie dlatego cała sobota była dniem przejazdów kwalifikacyjnych. W ich trakcie zawodnicy mieli masę czasu na przejazdy i poprawki przy swoich potworkach. Nie było też obowiązku stawienia się na stracie w sobotę bo przejazdy kwalifikacyjne odbywały się również w niedzielę. W niedzielę planowo miały się również odbyć półfinały oraz finały, jednak pogoda trochę pokrzyżowała te plany.

Puchar Polski – sobota

W sobotę było pięknie. Po fali zimnych deszczowych a gdzieniegdzie nawet śnieżnych dni, dostaliśmy promieniami prosto w twarz. Po tak długim okresie zimy ten skwar zdawał się być nie do zniesienia a ciemna płyta lotniska potęgowała to wrażenie. W zasadzie przez cały dzień trwały klasyfikacje oraz badania techniczne zawodników, którzy zarejestrowali się do zawodów. Każdy z zawodników musiał określić klasę w której jego maszyna będzie startować, a w trakcie badań technicznych sprawdzany był stan pojazdu oraz jego zgodność z wybraną klasą. Zarówno starty jak i badania przebiegały sprawnie, z małymi przestojami w jazdach zawodników, spowodowanymi awariami maszyn biorących udział w wyścigach. Na szczęście nie było to częste zjawisko a aparatura pomiarowa spisywała się na medal przez cały czas trwania zawodów. Początkowo startowały auta z motocyklami na zmianę, tak aby motocykliści nie gotowali się w skórach. Pod koniec dnia jeździł kto chciał, ile chciał do 20:00 kiedy to zakończył się pierwszy dzień zmagań. Jak to wyglądało z mojej perspektyw możecie zobaczyć w tym odcinku.

Puchar Polski – niedziela

Niedziela okazała się być mniej łaskawa. Początek dnia mniej słoneczny ale przyjemny do momentu gdy spadł deszcz. Jak wiadomo bezpieczeństwo na takich imprezach to podstawa, dlatego zawody zostały przerwane, a zanim doszło do ich wznowienia, trzeba było osuszyć tor. I tak przez dość długi okres czasu trwała walka z wilgocią na torze przy pomocy palników oraz aut. Gdy udało się wznowić zawody pogodna znów spłatała figla i ponownie zmoczyła tor. Sędzia główny po naradzie z zawodnikami podjął decyzję o wznowieniu zawodów oraz rozegraniu półfinałów zaczynając od klas, w których startują najwolniejsze auta. Było to podyktowane tym, że poza torem, który był osuszany, pozostawała jeszcze prosta, na której pojazdy wytracały prędkość, a szybsze maszyny, zwłaszcza motocykle, mogłyby mieć problem z zatrzymaniem się na śliskiej nawierzchni. Niestety w trakcie rozgrywania półfinałów przyszła kolejna fala opadów. Wówczas zapadła decyzja o zakończeniu zawodów oraz ogłoszeniu wyników w oparciu o czasy uzyskane przez zawodników w trakcie eliminacji.

Start w zawodach

Wyścigi na ćwierć mili polegają na jak najszybszym pokonaniu tego dystansu. Brzmi banalnie ale wcale takie proste nie jest. Udział w zawodach należy rozpocząć od zapoznania się z regulaminem tychże zawodów. Regulamin ten szczegółowo opisuje jakie są klasy, i jakie maszyny do nich zostaną zakwalifikowane, oraz jakie modyfikacje są dozwolone/wymagane w danej klasie. Następnie należy wysłać formularz zgłoszeniowy oraz opłacić start. Maszyna musi przejść pozytywnie badania techniczne a zawodnik musi wykonać przejazdy kwalifikacyjne. Następnie 4 najszybsze maszyny z klasy przechodzą do półfinałów i finałów gdzie walczą o podium. W trakcie przejazdów klasyfikacyjnych ważny jest jedynie czas przejazdu (ET). W półfinałach i finałach liczy się czas przejazdu wraz z czasem reakcji (ET + RT). Oczywiście jest to mocno skrótowy opis. Gdy walka toczy się o setne sekundy to o zwycięstwie decyduje nie tylko czas i prędkość końcowa ale ale szereg innych czynników a wygrana nie jest wcale taka prosta. Czasem wystarczy zbieg okoliczności tak jak miało to miejsce w moim przypadku.

Co poza wyścigami

Na widzów czekały również inne atrakcje takie jak chociażby pokazy ratownictwa drogowego oraz driftu. Dla młodszych kibiców na miejscu była przygotowana strefa dziecka wraz z kinem plenerowym, a wszystkie atrakcje dla najmłodszych były w cenie biletu. Tu należy dodać, że bilet dniowy kosztował jedyne 10zł a dwudniowy 15zł, przy czym dzieci do 14 roku życia wchodziły bez dodatkowych opłat. Było też sporo stanowisk gastronomicznych, a zawodnicy mieli w cenie również posiłek. Przez cały czas trwania zawodów, przebieg wyścigów był prezentowany na telebimie, gdzie widzowie mieli widoczne informacje o ścigających się zawodnikach, autach i ich najlepszych czasach. Osoby, które nie mogły pojawić się na zawodach mogły śledzić przebieg zmagań w transmisji live.

Podsumowanie

 Tak jak wspominałem, nie jestem odpowiednią osobą do oceniania, ale bywałem na wielu imprezach tego typu i uważam, że można tą imprezę zaliczyć do jednej z najlepszych w naszym kraju. Najszybsze maszyny i zawodnicy, cała masa przejazdów z czasami na poziomie 9 sekund, pomiar czasu DHRA, świetny komentatorki duet Patyk Mikiciuk + Yapko oraz super atmosfera. Kolejna runda rozegra się 25 czerwca, ja będę na bank, a Was już dziś serdecznie zapraszam. Śledźcie profil Pucharu Polski tam znajdziecie bieżące informacje na temat zawodów. A teraz zapraszam na wideo relację, którą przygotowałem: