Jaki motocykl na początek? Jaka pojemność na początek?

Jaki motocykl na poczatek

Jaki motocykl na początek? Jaka pojemność na początek? Czy ten motocykl będzie dobry na początek?

Jaki motocykl na początek? Jaka pojemność na początek? Czy ten motocykl będzie dobry na początek? To w sumie najczęściej zadawane pytania. Zarówno w wiadomościach prywatnych jak i podczas transmisji live. Te pytania powracają ciągle i obecnie zaliczam je do najczęściej zadawanych. I właśnie dlatego powstał ten odcinek.

Skoro ciągle o to pytacie to znak, że trzeba coś na ten temat powiedzieć. Zamiast udzielać skróconej odpowiedzi, lepiej nagrać coś dłuższego na ten temat. Zawsze w skrócie odpowiadam, że każdy motocykl jest dobry na początek a jednocześnie żaden nie jest odpowiedni. To nie jest tak naprawdę kwestia motocykla tylko tego co przyszły jeździec ma w głowie. Każda rozważna osoba poradzi sobie na każdym motocyklu niezlatanie od jego pojemności. Natomiast narwańcy mogą sobie zrobić krzywdę choćby na 50tce.

Pojemność nie ma żadnego znaczenia. Motocykl i tak zrobi to co mu się każe. Jeśli kierowca popełni błąd, to poniesie jego konsekwencje. Adekwatne do popełnionego błędu w danej sytuacji. Oczywistym jest jednak, że mniejsze pojemności są łatwiejsze na początek, z tego względu, że mają mniej mocy i mniejszą masę. Są też zwrotniejsze i bardziej poręczne a dają tyle samo frajdy z jazdy.

Ważniejsze jest dobranie odpowiedniego motocykla dla siebie pod względem jego przyszłego zastosowania. Nie wsiadaj na litrowego ścigacza jeśli w zamyśle chcesz podróżować. Nie kupuj cruisera jeśli chcesz wjechać w teren. Nie wchodź na enduro, jeśli chcesz przecierać łokciem tor. Najpierw należy dobrać typ motocykla pod swoje potrzeby a dopiero później zastanawiać się jaka pojemność będzie odpowiednia.

Więcej rozważań na ten temat w poniższym odcinku. Jednocześnie zachęcam do obejrzenia odcinków pokrewnych w których powiedziałem: