Jazda na bani, czyli co myślę o jeździe pod wpływem

Jazda na bani

Jazda na bani – dla mnie szczyt głupoty. A jednak ludzie często pytają co o tym sądzę. W tym odcinku dłuższa wypowiedź na ten temat.

Jazda na bani – do czegoś takiego nie powinno dojść. Czy to jazda pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających. Zastanawiające jest dla mnie to, że w ogóle tak często o to pytacie. Ja rozumiem, że są miejsca na świecie, gdzie po czteropaku można śmiało śmigać, ale jest to wybitnie daleko od nas. Dla mnie, jazda pod wpływem to głupota. I tu nawet nie chodzi o grożące nam konsekwencje tego czynu. Bo często niestety kończy się to na tyle tragicznie, że sama kara to nic w porównaniu z krzywdą jaką wyrządzić możecie innym, a także sobie. Pomijam kwestie niematerialne, bo wyrzuty sumienia mogą okazać się drastyczne w skutkach.

W zależności od tego jak bardzo jesteś poza kontrolą, to dopuszczasz się wykroczenia bądź przestępstwa. Można mieć do 0,2 promila. „Do” oznacza, że maksymalne dopuszczone stężenie alkoholu w krwi to 0,19. Do 0,5 jest to wykroczenie, powyżej popełniacie przestępstwo. Innymi słowy jazda na bani może skutkować:

Wykroczenie:

    • areszt od 5 do 30 dni,
    • grzywna od 50 zł do 5 000 zł,
    • utrata uprawnień od 6 miesięcy do 3 lat.

Przestępstwo:

  • grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 3,
  • obowiązkowo każdy zatrzymany pod wpływem alkoholu będzie musiał zapłacić co najmniej 5 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej,
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata.

Co zatem robić? Polecam nie pić przed jazdą. Może też niech prowadzi ktoś inny. A skoro już macie potrzebę to przed jazdą użyjcie alkomatu. Jeśli Was na to nie stać to przynajmniej skorzystajcie z jakiegoś kalkulatora, który powie Wam ile, mniej więcej, macie promili we krwi. Choć do tego rozwiązania należy podchodzić z dużą rezerwą. Kalkulatory są mało miarodajne, są to bardziej szacunki niż realne dane. Mimo wszystko warto zerknąć orientacyjnie. Możecie też odwiedzić najbliższy komisariat i poddać się badaniu, tylko nie jedźcie tam za kierownicą 😉

Co więcej na ten temat? Zapraszam na odcinek. Urządzenia o których mowa w odcinku znajdziecie tutaj, a to przykładowy kalkulator. Możecie też zajrzeć do Wizarda i sprawdzić jak przebiegały testy urządzeń, które dostał na testy w tym odcinku.