CBR125R – wszechstronny motocykl na początek

cbr125r

CBR125R to świetny wybór dla każdego początkującego motocyklisty szukającego kompromisu pomiędzy sportem i codziennym użytkowaniem. Motocykl ten idealnie nadaje się do jazdy po mieście czy turystyki motocyklowej, ale jakby nie było jest to motocykl przeznaczony do szlifowania umiejętności na torze.

CBR125R nie jest demonem prędkości. Udało mi się go napędzić jedynie do 130km/h. Co ciekawe: czy jechałem z pasażerem czy samemu, to motocykl osiągał bardzo zbliżoną prędkość maksymalną. Jednak należy mieć na uwadze że lekkie wzniesienia czy silniejszy powiew wiatru mocno wpływają na ten wynik. Jednak przede wszystkim sprzęt ten zaskoczył mnie swoją wszechstronnością.

Jak sama nazwa wskazuje, CBR125R jest motocyklem przeznaczonym do jazdy sportowej. Jednak motocykl idealnie spisywał się w ruchu miejskim, a pozycja jaką się na niej obiera jest zbliżona bardziej do charakterystyki jazdy turystycznej niż torowej. Pozycja ta nie męczy, sprawia że ten sprzęt jest po prostu wygodny. Można nim śmiało porwać się na dłuższą trasę bez strachu o nadwyrężenie kręgosłupa czy zmęczenie nadgarstków. Nie zmienia to jednak faktu, że pełen potencjał tego motocykla odkryjemy dopiero na torze.

CBR125R aż rwie się do skręcania. Manewrowanie nim i wybijanie go z równowagi jest lekkie i przyjemne. To sprawia, że motocykl ten idealnie odnajdzie się w naszej polskiej torowej rzeczywistości. Większości obiektów u nas to kręte tory kartingowe, które nie wymagają prędkości a precyzyjnego toru jazdy. Dlatego ta CBR’ka idealnie odnajdzie się w takich warunkach. Jest to świetny sposób na rozpoczęcie swojej przygody z torem.

Należy pamiętać, że jest to pojemność 125cc zatem można śmiało wskakiwać na ten motocykl posiadając prawo jazdy kat. B od 3 lat. Dlatego jeśli ktoś planuje rozpocząć swoją przygodę z motocyklami i szuka czegoś wszechstronnego, czym da się pojechać po mieście na trasie i powściekać na torze – to jest to bardzo dobry wybór. Spalanie tego motocykla jest zagadnieniem nie wartym wzmianki, bo jest znikome.

Trochę danych:

Typ silnika Chłodzony cieczą, 1-cylindrowy, 4-suwowy, 2-zaworowy, SOHC
Pojemność 125 cm3
Moc maksymalna 13,3 KM przy 10000 obr/min
Maksymalny moment obrotowy 10,4 Nm przy 8000 obr/min
Długość całkowita 1 985 mm
Szerokość całkowita 710 mm
Wysokość całkowita 1 135 mm
Wysokość siodełka 793 mm
Waga w stanie gotowym do jazdy 137 kg
Pojemność zbiornika paliwa 13 litrów
Cena (ABS) 14 350 PLN

Szczegółowa specyfikacja CBR125R oraz inne informacje na temat tego motocykla znajdziecie na oficjalnej stronie modelu do której odsyłam wszystkich zainteresowanych.

Motocykl w akcji z pasażerem oraz opinię na jego temat znajdziecie w poniższych filmach:

Trochę zdjęć: